Program

Program

Yläkaupungin Yö is celebrating its 30th anniversary from 20th to 22nd of May!

The grand announcement of this year’s program is coming up on the 27th of April on this very page and 5th of May in Suur-Jyväskylän lehti, the local newspaper.

20.5.

Exhibitions of Gallery Becker

  • Kuvataide ja näyttelyt
20.5.

Exhibitions of Ilokivi Venue

  • Kuvataide ja näyttelyt
20.5.

Exhibitions of Gallery Hoppa

  • Kuvataide ja näyttelyt
20.5.
20.5. 11:00

Yläkaupungin Yö Keski-Suomen museon Käsityöläismuseossa

  • Kuvataide ja näyttelyt
  • Käsityöt
  • Lapset ja perheet
20.5. 12:00
20.5. 12:00
20.5. 14:00
20.5. 14:00

Yöradio

  • YÖRADIO
20.5. 14:00
20.5. 15:00
20.5. 16:00
20.5. 16:00
20.5. 16:30
20.5. 16:30

Janeveera

  • Musiikki
20.5. 16:45
20.5. 16:45

Maiju Lehti

  • Musiikki
20.5. 17:00

Liike22 Liveperjantai vol.4

  • Musiikki
  • Puheohjelma
20.5. 17:15
20.5. 17:45
20.5. 18:00

Uusi Manner

  • Musiikki
20.5. 18:00

DJ Yollu & DJ Logout

  • DJ
  • Musiikki
20.5. 18:00
20.5. 18:00

Joose Keskitalo

  • Musiikki
20.5. 18:00
20.5. 18:00
20.5. 18:00
20.5. 18:00

Kati Puska / Humiseva Harju performance

  • Esittävät taiteet
  • Performanssi
  • Tanssi
20.5. 18:00
20.5. 18:00
20.5. 18:10

Edi Liinamaa

  • Musiikki
20.5. 19:00
20.5. 19:00

Odd Brew

  • Musiikki
20.5. 19:00

Rohkeat kuvat

  • Musiikki
  • YÖRADIO
20.5. 19:10

Duo Aurora

  • Musiikki
20.5. 19:30

Takapotku

  • Musiikki
20.5. 19:30

Usva

  • Musiikki
20.5. 19:30
20.5. 19:30

Salonki

  • Kirjallisuus
  • Puheohjelma
20.5. 19:45

Jari Osmo Samuli

  • Musiikki
20.5. 20:00
20.5. 20:00

Helmi Ada Duo

  • Musiikki
20.5. 20:15

Desho Acoustik

  • Musiikki
20.5. 20:30

FairTrad.

  • Musiikki
20.5. 21:00
20.5. 21:00

Thelma’s Dream

  • Musiikki
20.5. 21:00

Rebekka Holi

  • Musiikki
20.5. 21:15
20.5. 22:00

Muovikukat

  • Musiikki
20.5. 22:30

Pressure Points

  • Musiikki
20.5. 22:45

Whipping post

  • Musiikki
20.5. 23:30

Emilia Elelé

  • Musiikki
21.5. 00:00 (Sat)

Maa Ilmasta

  • Musiikki
21.5. 00:00 (Sat)

Juha Hurme

  • Sanataide ja runous
  • Teatteri
21.5. 01:30 (Sat)

Telephone Romeo

  • Musiikki
21.5. 10:00

Comic exchange market

  • Kirjallisuus
  • Sarjakuvat
21.5. 10:00
21.5. 10:00
21.5. 10:00
21.5. 10:00
21.5. 10:00
21.5. 10:10
21.5. 10:30
21.5. 11:00
21.5. 11:00
21.5. 11:00
21.5. 12:00

Art-sale

  • Kuvataide ja näyttelyt
21.5. 12:00

Parkour-jam

  • Esittävät taiteet
  • Liikunta
21.5. 12:00
21.5. 12:00
21.5. 12:00
21.5. 12:00
21.5. 12:00

Tattoo Studio Sopu

  • Kuvataide ja näyttelyt
21.5. 12:00

Valmennuspaja Mahis

  • Kuvataide ja näyttelyt
21.5. 12:00

Yläkaupungin Yö Keski-Suomen museon Käsityöläismuseossa

  • Kuvataide ja näyttelyt
  • Käsityöt
  • Lapset ja perheet
21.5. 12:00
21.5. 12:00
21.5. 12:00
21.5. 12:00
21.5. 12:15

JyväsImpro

  • Esittävät taiteet
  • Lapset ja perheet
  • Teatteri
21.5. 13:00

Pelidemopiste

  • Audiovisuaalinen taide
  • Työpajat
21.5. 13:00
21.5. 13:00

Music school Alkusoittos spring concert

  • Lapset ja perheet
  • Musiikki
21.5. 13:00
21.5. 13:00

PunahilkkaROK for kids!

  • Lapset ja perheet
  • Teatteri
21.5. 13:00
21.5. 13:00

Pallosauna

  • Luonto
21.5. 13:00

Kendo-näytös, Ryutokai

  • Esittävät taiteet
21.5. 13:25

PiCCante

  • Musiikki
21.5. 13:45

Ansa

  • Musiikki
21.5. 14:00
21.5. 14:00

Mattilanniemi Miniramp Open 2

  • Esittävät taiteet
  • Liikunta
21.5. 14:00

Ruamjai-kuoro

  • Musiikki
21.5. 14:00

Taidetori (yliopiston kirjasto Lähteen aulassa)

  • Kuvataide ja näyttelyt
  • Torialueet
21.5. 14:00

Improvisaatioteatteri JOO!

  • Lapset ja perheet
  • Teatteri
21.5. 14:00
21.5. 14:00
21.5. 14:00

Taekwondo-show

  • Liikunta
21.5. 14:00

Valoa! -monolog

  • Puheohjelma
21.5. 14:00

Yöradio

  • YÖRADIO
21.5. 14:30

Voice-choir

  • Musiikki
21.5. 14:30

Voir-kollektiivi (Villa rana's terrace)

  • Esittävät taiteet
  • Musiikki
  • Sanataide ja runous
21.5. 15:00

Äänitemppeli: Huutarha

  • Musiikki
  • Äänitaide
21.5. 15:00

Mieletön sitruuna 10 vuotta - Juhlashow!

  • Lapset ja perheet
  • Performanssi
  • Teatteri
21.5. 15:00
21.5. 15:00
21.5. 15:00
21.5. 15:00

Hopisto Show

  • DJ
  • Musiikki
21.5. 15:00

Ukelos

  • Musiikki
21.5. 15:15
21.5. 15:30

Harjun kaarti

  • Esittävät taiteet
21.5. 15:30

Vilma Kivimäki

  • Musiikki
21.5. 15:30

Dance picnic of Mäkitupa

  • Esittävät taiteet
  • Tanssi
21.5. 15:30

Company Uusi Maailma: Cumiversity -circus performance

  • Esittävät taiteet
  • Musiikki
  • Performanssi
  • Sirkus
21.5. 16:00

City of poems

  • Esittävät taiteet
21.5. 16:00

JyväsImpro

  • Esittävät taiteet
  • Teatteri
21.5. 16:00

Vaput keveästi kevääseen

  • Musiikki
  • Tanssi
21.5. 16:00

Roda de Capoeira

  • Tanssi
  • Työpajat
21.5. 16:00

Arwi of Lovers

  • Musiikki
1. Lounaispuisto
21.5. 16:00
21.5. 16:00
21.5. 16:00

Poetry @ Antikvariaatti Lukuhetki

  • Esittävät taiteet
21.5. 16:15

RUUSULLA

  • Musiikki
21.5. 16:15
21.5. 16:15

Juuso

  • Musiikki
21.5. 16:30

Äänitemppeli: Uittosuma

  • Musiikki
  • Äänitaide
21.5. 16:45

Reittiohjeita runojen kaupunkiin

  • Lapset ja perheet
  • Sanataide ja runous
21.5. 17:00

Ismo Puhakka

  • Musiikki
21.5. 17:00
21.5. 17:00

Lutkukollektiivi: Kypärä eli yhden hengen kaksinpuhelu

  • Esittävät taiteet
  • Performanssi
  • Teatteri
21.5. 17:00

Helmi Sipola

  • Musiikki
21.5. 17:00

Gals Dem Sound

  • DJ
  • Musiikki
21.5. 17:00
21.5. 17:00

Company Uusi Maailma: Cumiversity -circus performance

  • Esittävät taiteet
  • Musiikki
  • Performanssi
  • Sirkus
21.5. 17:00
21.5. 17:00

Olga Wilhelmiina

  • Musiikki
21.5. 17:00
21.5. 17:30

Off/Balance

  • Tanssi
1. Lounaispuisto
21.5. 17:30

Space Bois

  • Musiikki
21.5. 17:45

Äänitemppeli: Anomia

  • Musiikki
  • Äänitaide
21.5. 17:45
21.5. 18:00

Artist visit of Laura Hetemäki

  • Kuvataide ja näyttelyt
21.5. 18:00

Eeva Meret

  • Musiikki
21.5. 18:00
21.5. 18:00

Mantaray

  • Musiikki
1. Lounaispuisto
21.5. 18:00

Cantinovum

  • Musiikki
21.5. 18:00
21.5. 18:00
21.5. 18:00

Company Uusi Maailma: Cumiversity -circus performance

  • Esittävät taiteet
  • Musiikki
  • Performanssi
  • Sirkus
21.5. 18:00

Sisi Majitu

  • Esittävät taiteet
  • Musiikki
  • Tanssi
21.5. 18:00

Rölö v1 -club

  • Musiikki
21.5. 18:15

Hiljaiset kadut

  • Musiikki
21.5. 18:15

Minna Maarit

  • Musiikki
21.5. 18:30

Miia Junes

  • Musiikki
21.5. 18:30

Code Heresy

  • Musiikki
21.5. 18:45

Äänitemppeli: Satowhite

  • Musiikki
  • Äänitaide
21.5. 19:00

Hopan pohja

  • Kuvataide ja näyttelyt
  • Performanssi
21.5. 19:00
21.5. 19:00
21.5. 19:00
21.5. 19:00

Shyne Club

  • Musiikki
21.5. 19:00

Tantsule Von Paviljong

  • Esittävät taiteet
  • Musiikki
  • Performanssi
  • Sanataide ja runous
21.5. 19:15

Markus & Sun

  • Musiikki
21.5. 19:15

DJ Art Dictator

  • DJ
  • Musiikki
21.5. 19:30

Safira

  • Musiikki
1. Lounaispuisto
21.5. 19:30
21.5. 19:30
21.5. 19:30

Elias is a mess

  • Musiikki
21.5. 19:30

Elmeri

  • Musiikki
21.5. 20:00

Äänitemppeli: Veera Neva

  • Musiikki
  • Äänitaide
21.5. 20:00

Finis Mentis

  • Musiikki
21.5. 20:00

JKL Säätö

  • Musiikki
21.5. 20:20

Surplus

  • Musiikki
21.5. 20:30

Elliott Webb

  • Musiikki
21.5. 20:30

Jumalvauhti

  • Musiikki
21.5. 20:40

Off/balance

  • Tanssi
21.5. 20:45
21.5. 21:00

Sweet Burlesque Show (K18)

  • Burleski
  • Esittävät taiteet
21.5. 21:15

Kellari Kostaa

  • Musiikki
21.5. 22:00

Aittolampi

  • Musiikki
21.5. 22:00

Enja

  • Musiikki
21.5. 22:15

COODI

  • Musiikki
21.5. 22:15

DJ Art Dictator

  • DJ
  • Musiikki
21.5. 22:45

Folktom

  • Musiikki
21.5. 23:30

Midsommaren

  • Musiikki
21.5. 23:30

Sonia

  • Musiikki
21.5. 23:45

TINA

  • Musiikki
22.5. 00:00 (Sun)
22.5. 00:30 (Sun)

Villi Yö DJ Club

  • DJ
  • Hartaus
  • Muoti
  • Musiikki
  • Performanssi
  • Sirkus
22.5. 00:45 (Sun)
22.5. 01:15 (Sun)

Ruusuvaara

  • Musiikki
22.5. 01:30 (Sun)

Yläkaupungin Aamu

  • DJ
  • Musiikki
22.5. 12:00

Jazz brunch @ Teeleidi

  • Musiikki
  • Ruoka
22.5. 13:30

The Eastwood

  • Musiikki
22.5. 14:00

Yöradio

  • YÖRADIO
22.5. 14:00

CANCELLED: ToisINTO-club: Ruumis

  • Kirjallisuus
  • Puheohjelma
22.5. 14:35

ONEIRIC

  • Tanssi
1. Lounaispuisto
22.5. 15:00

Jyväskylä-piknik: Kalevauva.fi

  • Musiikki
  • Puheohjelma
1. Lounaispuisto