Ohjelma paikan mukaan

KAIKKIIN TILAISUUKSIIN ON VAPAA PÄÄSY!

 

Vinkki: Voit rakennella oman aikataulusuunnitelman tulostettavaksi tai jaettavaksi klikkailemalla tähtiä. Voit järjestellä ohjelman ajan, paikan tai kategorian mukaan.

Soittolistat julkaistaan viikolla 17!

 

FREE ENTRY TO ALL EVENTS!

 

You can create yor own timetable by clicking the stars. All the events are free. You can rearrange the events by place, time or category. When it’s set up, print it out or share it with your friends so they’ll know where to find you!

Playlist are published on week 17!
 

CATEGORIES TRANSLATED:

Äänitaide = Audio art
Digitaalinen kulttuuri = Digital culture
Elokuva ja video = Film and video
Esittelypiste = Presentation point
käsityö = Craft
Kuvataide ja näyttelyt = Visual arts and exhibitions
Kyläkaupungit = Events in Jyväskylä’s Villages
Lapset ja perheet = Children and family
Lausunta / kirjallisuus = Poetry and literature
Liikunta = Sports
Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä = Music: Etno/Folk/Schlager
Musiikki: heavy/punk/metal = Music: Heavy/Punk/Metal
Musiikki: Hiphop/elektroninen = Hiphop/Electronic music
Musiikki: Kuorot ja klassinen = Choirs & classical music
Pelit = Games
Puheohjelma = Discussions
Ravintola = Food
Sirkus ja performanssi = Circus and performance
Taide = Art of some kind
Tanssi = Dance
Teatteri = Theater
Toripaikat = Marketplaces
Työpajat ja näytökset = Workshops and showcases
Valokuvaus = Photography

 

 

Voit järjestellä ohjelman ajan, paikan ja kategorian mukaan

1. Alvar Aalto -museo 11 - 22

Aika Nimi Kategoria
13:30 la Muffinssikoristelutyöpaja Kuvataide ja näyttelyt • Lapset ja perheet • Työpajat
15:00 la Valokuva-aiheinen työpaja Lapset ja perheet • Taide & Elämä • Työpajat
15:00 la Kuraattori Asko Mäkelän kierros Lyödään hepnaadilla -valokuvanäyttelyssä Kuvataide ja näyttelyt • Puheohjelma • Taide
17:00 la Tarinateatteri Storia Teatteri, elokuva
18:00 la Scarecrows Musiikki: Jazz/Blues
19:00 la Cafe Alvar goes vegan street food! Taide & Elämä
19:00 la Ukelos Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma
20:00 la Scarecrows Musiikki: Jazz/Blues
20:00 la Pia Rydman Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma • Musiikki: Rock/Pop
21:00 la Hiljanharma Lausunta / kirjallisuus • Musiikki: Elektroninen, kokeellinen

2. Teeleidi 11-21

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Benjami Kosminen Musiikki: Rock/Pop
16:00 la Katumuusikko Matti Vassinen Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma
18:00 la The Bluesberryman Musiikki: Rock/Pop
19:45 la Emilia Elelé Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma
21:00 la A. Brink & J. Engman

3. Kirjailijatalo 12 - 00.15

Aika Nimi Kategoria
12:00 la Tarinan Iskennän SM-kilpailujen aluekarsinnat Lausunta / kirjallisuus • Puheohjelma
13:30 la Poetry Slam SM Jyväskylän karsinnat Lausunta / kirjallisuus • Puheohjelma
18:00 la Lauteilla 2 Teatteri, elokuva
18:30 la Lauteilla 2 Teatteri, elokuva
19:00 la Lauteilla 2 Teatteri, elokuva
23:00 la Lauteilla 2 Teatteri, elokuva
23:30 la Lauteilla 2 Teatteri, elokuva
0:00 su Lauteilla 2 Teatteri, elokuva

4. Galleria Becker 12 - 22

Aika Nimi Kategoria
12:00 la Taide-ale, taidelainaamon kevättuuletus Taide & Elämä
14:00 la Mielen Maisemat Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma
15:00 la Ester Nuori Leppä Lausunta / kirjallisuus • Musiikki: Elektroninen, kokeellinen
16:00 la LuLu ja Ystävät Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma
18:00 la Veshtitsi Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma

5. The Local Culture Hostel 9 - 01

Aika Nimi Kategoria
14:00 la Rock’n’Swing Dance Club Break ry Liikunta, tanssi • Työpajat
17:00 la Sinfonia on the move: Trio Musiikki: Kuoro, klassinen, lauluyhtyeet
18:30 la Takapotku Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma
20:30 la Inkeri Autio Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma

6. Juomatehtaan studio 13 - 23

Aika Nimi Kategoria
13:00 la Kansantanssi tässä päivässä Tanssi
15:00 la Valo minussa Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma • Teatteri, elokuva
15:45 la Mieletön sitruuna: Keltaiset paskiaiset Teatteri, elokuva
17:15 la Jyväskylän Teatteriyhdistys Kulissi ry Musiikki: Rock/Pop • Teatteri, elokuva
19:15 la Puskakollektiivi Teatteri, elokuva
20:00 la Onko tämä taidetta? Teatteri, elokuva
21:00 la #OneSongPerDay Teatteri, elokuva
22:00 la Lauluja P*llusta Teatteri, elokuva

7. Juomatehtaan piha 20 - 01

Aika Nimi Kategoria
20:00 la Party Yard Madness Musiikki: Elektroninen, kokeellinen • Tanssi

8. Lounaispuisto

Aika Nimi Kategoria
0:00 la Mary Ann Hawkins Musiikki: Rock/Pop
17:45 la Bosswell Musiikki: Hiphop, rytmimusiikki
19:00 la KERHOKERHO Musiikki: Hiphop, rytmimusiikki
20:30 la Lauluja luvatusta maasta – Jaakko Löytty & Lux Auribus Kirkkopäivät • Musiikki: Kuoro, klassinen, lauluyhtyeet
22:15 la A.Takalo & Takavalot Musiikki: Rock/Pop

9. Grilli 21 11 - 05

Aika Nimi Kategoria
18:30 la Ester Nuori Leppä Lausunta / kirjallisuus • Musiikki: Elektroninen, kokeellinen
20:00 la Letim One Man Spaceband Musiikki: Elektroninen, kokeellinen
21:30 la MAA ILMASTA Musiikki: Rock/Pop
23:15 la Ominous Undertones Musiikki: Elektroninen, kokeellinen

10. Sohwi 12 - 05

Aika Nimi Kategoria
18:00 la Jyväskylä Burlesque Sirkus ja performanssi • Tanssi • Teatteri, elokuva
19:15 la LUMI Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma • Musiikki: Rock/Pop
20:30 la Duo Kaitajärvi Musiikki: Jazz/Blues
21:45 la Kuin jäisellä katolla – Kahden Tähden Duo plays Leevi & The Leavings Musiikki: Rock/Pop
22:45 la Leona Musiikki: Rock/Pop
0:00 su Enja Musiikki: Rock/Pop
1:15 su The Verona Musiikki: Rock/Pop
2:00 su DJ Sarude Musiikki: Elektroninen, kokeellinen

11. Ilokivi, alakerta 19 - 05

Aika Nimi Kategoria
19:30 la Thelma’s Dream Musiikki: Rock/Pop
20:30 la Mantaray Musiikki: Rock/Pop
21:45 la Jola Musiikki: Hiphop, rytmimusiikki
22:45 la Herra Pietiläinen & Lempeät Keinot Musiikki: Rock/Pop
0:00 su DAIVAS Musiikki: Elektroninen, kokeellinen • Musiikki: Rock/Pop
1:15 su NightStop Musiikki: Elektroninen, kokeellinen
2:15 su Ilokivi Dance Night Musiikki: Elektroninen, kokeellinen

11. Ilokivi, yläkerta 12.30 - 04

Aika Nimi Kategoria
12:30 la Turskan Barahdus Musiikki: Jazz/Blues
13:30 la Monks of Berlin Musiikki: Jazz/Blues
15:00 la Dancing alone at home Elokuva ja video • Kuvataide ja näyttelyt
16:30 la TUFF! Musavideoklubi Elokuva ja video • Musiikki: Hiphop, rytmimusiikki
18:45 la Wonderful Land Musiikki: Rock/Pop
20:30 la Brain Stream Jazz Band Musiikki: Jazz/Blues
22:15 la Sielujen Palasia Musiikki: Rock/Pop
23:30 la Konstaog Lausunta / kirjallisuus • Musiikki: Hiphop, rytmimusiikki
0:45 su Le Roi Musiikki: Elektroninen, kokeellinen • Musiikki: Rock/Pop
1:30 su DJ Liikunta, tanssi • Musiikki: Elektroninen, kokeellinen

12. Lozzi 11 - 22

Aika Nimi Kategoria
17:00 la Lassi Friman Quartet Musiikki: Jazz/Blues
18:45 la Peura Jim Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma

13. Jelmun teltta (K18) 17 - 02

Aika Nimi Kategoria
17:15 la Jonna Tervomaa & Jussi Jaakonaho Sähköduo Musiikki: Rock/Pop
18:15 la Antti Autio Musiikki: Rock/Pop
19:00 la Olavi Uusivirta Musiikki: Rock/Pop
20:00 la Maustetytöt Musiikki: Rock/Pop
20:45 la Don Johnson Big Band Musiikki: Funk/Soul • Musiikki: Hiphop, rytmimusiikki • Musiikki: Rock/Pop
22:00 la Kalevauva.fi Musiikki: Rock/Pop
22:45 la Lost Society Musiikki: heavy/punk/metal
23:45 la HENRIK! Musiikki: heavy/punk/metal • Musiikki: Rock/Pop
0:30 su Atomirotta Musiikki: Hiphop, rytmimusiikki • Musiikki: Rock/Pop

14. Yliopiston päärakennus, juhlasali 9 - 23.15

Aika Nimi Kategoria
9:00 la Vallaton ja rajaton Sana Kirkkopäivät
10:30 la Ilmastonmuutos-keskustelu Kirkkopäivät
12:00 la Vaikuttavat Naiset Kirkkopäivät
13:30 la Jyväskylän Tanssiopiston näytös Tanssi
15:30 la Natural Born Killers vai Natural Born Sinners? Kirkkopäivät • Puheohjelma
17:00 la Mokaamisen lyhyt oppimäärä Kirkkopäivät • Puheohjelma
18:30 la KOPS – bodyperkussioryhmä Liikunta, tanssi
19:30 la Mistä saa puhua, mille saa nauraa? Kirkkopäivät
21:00 la Pastori Kanalan Stand Up -ilta Kirkkopäivät • Puheohjelma
22:30 la Jyväskylä Burlesque Sirkus ja performanssi • Tanssi

15. Riihi 17:15 - 21

Aika Nimi Kategoria
17:15 la Inkeri Autio Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma
18:30 la Ante Jalvela Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma • Musiikki: Rock/Pop
20:00 la Saana&Sami Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma • Musiikki: Rock/Pop

16. Villa Rana, piha 20-01

Aika Nimi Kategoria
20:00 la ARTWAVE Musiikki: Elektroninen, kokeellinen
20:30 la Special Offer DJ:t Musiikki: Elektroninen, kokeellinen • Musiikki: Funk/Soul
22:00 la 27-klubi Musiikki: Rock/Pop

17. Seminarium, juhlasali 12.30 - 21.45

Aika Nimi Kategoria
14:00 la Santa Muerte -osa I Teatteri, elokuva
15:30 la Santa Muerte -osa II Teatteri, elokuva
17:00 la Lauluyhtye Väreä Musiikki: Kuoro, klassinen, lauluyhtyeet
18:30 la Saara Renvall & Outi Keskinen Musiikki: Kuoro, klassinen, lauluyhtyeet
19:20 la Kamarikuoro Cantinovum Musiikki: Kuoro, klassinen, lauluyhtyeet
20:15 la Sinfonia on the Move: Musta Kynnys Group Musiikki: Kuoro, klassinen, lauluyhtyeet
21:15 la Lauluyhtye Äänes Musiikki: Kuoro, klassinen, lauluyhtyeet • Musiikki: Rock/Pop

18. Ryhtilä 13 - 00

Aika Nimi Kategoria
13:00 la Jyväskylän Tanssiopiston 60+ tanssiryhmät Liikunta, tanssi
14:00 la Grainville Line Dancers Liikunta, tanssi
14:30 la Vaistojousiammunta Liikunta, tanssi
15:15 la Ryutokai / Kendonäytös Liikunta, tanssi
16:30 la Historiallinen miekkailu Liikunta, tanssi
18:00 la DJ Avaruuskissa Musiikki: Elektroninen, kokeellinen • Sirkus ja performanssi
19:00 la Dj Ljubovskin Jumppasalidisko Musiikki: Elektroninen, kokeellinen

19. Musica, Boombox 17 - 23

Aika Nimi Kategoria
17:00 la The Dustoff Musiikki: heavy/punk/metal
18:00 la Megabläster 3000 Musiikki: heavy/punk/metal • Musiikki: Hiphop, rytmimusiikki
19:00 la Surplus Musiikki: heavy/punk/metal
19:50 la Liminal Musiikki: heavy/punk/metal
21:00 la Lojohh Musiikki: heavy/punk/metal
22:15 la Salamapartio

20. Musica M103 15 - 20

Aika Nimi Kategoria
15:00 la ISOn Tanhuujat Tanssi
16:30 la KunFusion Tanssi
17:00 la Maahinkaistanssijat Tanssi
18:30 la Lähde Kollektiivi, Tarinoita Tanssi
19:10 la Riddim Queens Tanssi
19:30 la Salsastudion SM-kisaryhmien yö Tanssi

21. Vanha Paja / Äänitemppeli 15.30 - 23.30

Aika Nimi Kategoria
15:30 la Jouhiki Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma
16:15 la Satowhite Musiikki: Elektroninen, kokeellinen
17:15 la Salla Partala & Sauli Okker: Hunajan kantajien aika Musiikki: Elektroninen, kokeellinen
18:15 la Aurinkorannat Musiikki: Elektroninen, kokeellinen
19:15 la Taphead Musiikki: Elektroninen, kokeellinen
20:30 la Jones Gloomy Musiikki: Elektroninen, kokeellinen
21:45 la Nykypost Lausunta / kirjallisuus • Musiikki: Elektroninen, kokeellinen
22:45 la Tainnos Musiikki: Elektroninen, kokeellinen

22. Jyväskylän meininki -piknik (M-rakennuksen takapiha) 17 - 22

Aika Nimi Kategoria
la Varjot Musiikki: heavy/punk/metal
la Nylon Beast Musiikki: heavy/punk/metal
la Karkki & The Car Keys Musiikki: heavy/punk/metal

23. Siltasali 17.45 - 19.15

Aika Nimi Kategoria
18:00 la SPOTISSA, Gradian tanssinäytös Tanssi
18:00 la
Lisäys
Gradian taiteen perusopetuksen jousi- sekä puhallinsoitinoppilaiden soolo- ja yhteissoittoesityksiä
Musiikki: Kuoro, klassinen, lauluyhtyeet

24. Ylä-Ruth 12 - 05

Aika Nimi Kategoria
18:00 la Nuorisopalatsi Musiikki: Rock/Pop
19:00 la Bikinï Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma • Musiikki: Jazz/Blues • Musiikki: Rock/Pop
20:30 la Kalevi Suopursu Karaoke Show Lausunta / kirjallisuus • Musiikki: Rock/Pop • Sirkus ja performanssi
21:30 la Kot-kat Musiikki: Rock/Pop
22:45 la 20 000 Hz Musiikki: Elektroninen, kokeellinen • Musiikki: Rock/Pop
0:00 su Akseli Hiltusen Kadotettu Tulevaisuus Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma • Musiikki: heavy/punk/metal • Musiikki: Jazz/Blues • Musiikki: Rock/Pop
1:30 su Sumuposauttaja Musiikki: Elektroninen, kokeellinen
3:00 su Bönthö-orgideat Musiikki: Rock/Pop

25. Mäki-Matin perhepuisto 10 - 15

Aika Nimi Kategoria
10:00 la Seikkaile maailmalla – puita Kilimanjarolle- parkour-rata Lapset ja perheet • Liikunta, tanssi
10:00 la Savannilla tömisee-keppieläinrata Lapset ja perheet
10:00 la Vesivärimaalaus ja jättisaippuakuplia Lapset ja perheet
11:00 la Temppurata Lapset ja perheet
11:00 la Temppurata Lapset ja perheet
12:00 la Kahden Maan kansalaiset Musiikki: Rock/Pop
12:00 la Sillat-työpaja Lapset ja perheet
14:00 la Hui ötökkää! – ötökkälaulujen konsertti Lapset ja perheet

26. Kehystämö Galleria Patina 10 - 00

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Woffeli baari Lapset ja perheet
16:00 la Mayo Patinassa Musiikki: Rock/Pop

27. Touhula Kulmakartano 12 - 14

Aika Nimi Kategoria
12:00 la
Lisäys
Yhteistä tekemistä perheille
Lapset ja perheet

28. Vakiopaine 16 - 02

Aika Nimi Kategoria
16:00 la Puiset heilat Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma • Musiikki: heavy/punk/metal • Musiikki: Jazz/Blues • Musiikki: Rock/Pop
17:00 la Veijo Peso Musiikki: Elektroninen, kokeellinen
18:10 la Helmikuun 30.päivän Härkä-trio Lausunta / kirjallisuus • Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma • Musiikki: Rock/Pop
19:00 la Riikkahoi Musiikki: Elektroninen, kokeellinen
20:30 la Slug Musiikki: Jazz/Blues • Musiikki: Rock/Pop
22:00 la Jylhä Yrjö Musiikki: Rock/Pop

29. Galleria Hoppa 13 - 21

Aika Nimi Kategoria
17:00 la
Lisäys
Dj. Unmaster
17:30 la
Lisäys
Kielo & Viulu & Bach
18:00 la
Lisäys
Dj. Unmaster
18:30 la
Lisäys
Base Clockers
19:00 la
Lisäys
Dj. Unmaster
19:30 la
Lisäys
Napanöyhtä
20:00 la
Lisäys
Around The Hole

31. Ready Set Pole 11 - 18

Aika Nimi Kategoria
13:00 la Lajikokeiluja Liikunta, tanssi
14:00 la Ready Set Pole: Esitys Liikunta, tanssi
18:00 la Ready Set Pole: Esitys Liikunta, tanssi

32. Kulttuuritila Omenapuu 15-21

Aika Nimi Kategoria
15:00 la West’n Doh Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma
17:00 la Kalle Virta: Vapaa sielu Musiikki: Kuoro, klassinen, lauluyhtyeet

33. Toivolan Vanha Piha 10 - 18

Aika Nimi Kategoria
14:00 la Voimasanailua Puheohjelma
14:30 la Takapotku Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma
14:30 la Takapotku Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma
17:00 la Päiväkirjaklubi Lausunta / kirjallisuus • Puheohjelma

34. Lucky 12 - 05

Aika Nimi Kategoria
16:15 la Auringon kukko Musiikki: Rock/Pop
17:30 la Pujus of Jukra Musiikki: Rock/Pop
19:00 la Juicy Panda Musiikki: Rock/Pop
20:30 la Suomen luonto Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma • Musiikki: Jazz/Blues • Musiikki: Rock/Pop
21:45 la Uncle Wormwood Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma • Musiikki: heavy/punk/metal • Musiikki: Jazz/Blues
23:00 la New Silver Girl Musiikki: Rock/Pop

35. Aprilli 10 - 16

Aika Nimi Kategoria
11:00 la Kasvomaalausta lapsille Lapset ja perheet
14:30 la Maskeerausnäytös Jutta ja Monja Takalo Taide & Elämä

36. Kaupunginteatteri 12 - 17

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Ja Jumala loi naisen -draamakomedia Teatteri, elokuva

37. Taidemuseo Holvi 11 - 22

Aika Nimi Kategoria
11:00 la Taidetila Lapset ja perheet • Taide & Elämä
16:00 la Kahvila Kultavatkain Taide & Elämä
16:30 la Kuvataiteilija Tiitus Petäjäniemi Taide & Elämä
17:00 la Taidetilan avajaiset Lapset ja perheet • Taide & Elämä
18:15 la Capoeira Força Natural Liikunta, tanssi
19:00 la Sinfonia on the Move: Musta Kynnys Group Musiikki: Kuoro, klassinen, lauluyhtyeet
20:00 la Paavo Kässi Musiikki: Rock/Pop

38. Suomen käsityön museo 11 - 22

Aika Nimi Kategoria
17:00 la Duo Kaitajärvi Musiikki: Jazz/Blues
18:45 la Duo Vieno Musiikki: Jazz/Blues
20:00 la Kulissi Goes A Cappella Musiikki: Kuoro, klassinen, lauluyhtyeet
21:00 la Nuutinen Musiikki: Hiphop, rytmimusiikki

39. Harju

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Kati Puska/Humiseva Harju -performanssi Liikunta, tanssi • Sirkus ja performanssi

40. Luontomuseo 11 - 20

Aika Nimi Kategoria
13:00 la Muuan Mies Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma • Musiikki: Hiphop, rytmimusiikki • Musiikki: Rock/Pop

44. Ympäri yläkaupunkia

Aika Nimi Kategoria
0:00 la Yöllinen saippuakuplaspektaakkeli Taide & Elämä
12:00 la Viiru ja Pesonen Lapset ja perheet
14:00 la Finnjävlar Musiikki: heavy/punk/metal
15:00 la Duo Æ, Jämäkäppänä Teatteri, elokuva
19:00 la Saapas-päivystys Taide & Elämä

45. Jyväskylän yliopiston tiedemuseo, näyttelykeskus Soihtu 12 - 23

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Naisten Pankin taidekahvila Taide & Elämä

46. Seminarium, S204

Aika Nimi Kategoria
19:00 la Seminaarinmäen värikkäimmät tarinat Teatteri, elokuva
20:00 la Seminaarinmäen värikkäimmät tarinat Teatteri, elokuva

47. Yliopiston päärakennus, aula

Aika Nimi Kategoria
18:00 la Sinfonia on the Move feat. Off/Balance: Physical Musiikki: Kuoro, klassinen, lauluyhtyeet • Tanssi

48. Yliopiston päärakennus, C4-sali

Aika Nimi Kategoria
19:00 la Open Space – Ratkaisujen ilta Kirkkopäivät • Puheohjelma

49. Yliopiston päärakennus, C411-sali

Aika Nimi Kategoria
14:00 la Pimé Café Taide & Elämä

51. Lounaispuisto, ylätasanne

Aika Nimi Kategoria
13:00 la Kohtaa mut -piknik Pelit • Taide & Elämä