Ohjelma kategorian mukaan

KAIKKIIN TILAISUUKSIIN ON VAPAA PÄÄSY!

Vinkki: Voit rakennella oman aikataulusuunnitelman tulostettavaksi tai jaettavaksi klikkailemalla tähtiä. Voit järjestellä ohjelman ajanpaikan tai kategorian mukaan.

Soittolistat julkaistaan viikolla 17!

FREE ENTRY TO ALL EVENTS!

You can create yor own timetable by clicking the stars. All the events are free. You can rearrange the events by placetime or category. When it’s set up, print it out or share it with your friends so they’ll know where to find you!

Playlist are released on week 17!

 

CATEGORIES TRANSLATED:

Äänitaide = Audio art
Digitaalinen kulttuuri = Digital culture
Elokuva ja video = Film and video
Esittelypiste = Presentation point
käsityö = Craft
Kuvataide ja näyttelyt = Visual arts and exhibitions
Kyläkaupungit = Events in Jyväskylä’s Villages
Lapset ja perheet = Children and family
Lausunta / kirjallisuus = Poetry and literature
Liikunta = Sports
Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä = Music: Etno/Folk/Schlager
Musiikki: heavy/punk/metal = Music: Heavy/Punk/Metal
Musiikki: Hiphop/elektroninen = Hiphop/Electronic music
Musiikki: Kuorot ja klassinen = Choirs & classical music
Pelit = Games
Puheohjelma = Discussions
Ravintola = Food
Sirkus ja performanssi = Circus and performance
Taide = Art of some kind
Tanssi = Dance
Teatteri = Theater
Toripaikat = Marketplaces
Työpajat ja näytökset = Workshops and showcases
Valokuvaus = Photography

 

Voit järjestellä ohjelman ajan, paikan ja kategorian mukaan

Ei kategoriaa

Aika Nimi Paikka
17:00 la
Lisäys
Dj. Unmaster
29. Galleria Hoppa
17:30 la
Lisäys
Kielo & Viulu & Bach
29. Galleria Hoppa
18:00 la
Lisäys
Dj. Unmaster
29. Galleria Hoppa
18:30 la
Lisäys
Base Clockers
29. Galleria Hoppa
19:00 la
Lisäys
Dj. Unmaster
29. Galleria Hoppa
19:30 la
Lisäys
Napanöyhtä
29. Galleria Hoppa
20:00 la
Lisäys
Around The Hole
29. Galleria Hoppa
21:00 la A. Brink & J. Engman 2. Teeleidi
22:15 la Salamapartio 19. Musica, Boombox

Elokuva ja video

Aika Nimi Paikka
15:00 la Dancing alone at home 11. Ilokivi, yläkerta
16:30 la TUFF! Musavideoklubi 11. Ilokivi, yläkerta

Kirkkopäivät

Aika Nimi Paikka
9:00 la Vallaton ja rajaton Sana 14. Yliopiston päärakennus, juhlasali
10:30 la Ilmastonmuutos-keskustelu 14. Yliopiston päärakennus, juhlasali
12:00 la Vaikuttavat Naiset 14. Yliopiston päärakennus, juhlasali
15:30 la Natural Born Killers vai Natural Born Sinners? 14. Yliopiston päärakennus, juhlasali
17:00 la Mokaamisen lyhyt oppimäärä 14. Yliopiston päärakennus, juhlasali
19:00 la Open Space – Ratkaisujen ilta 48. Yliopiston päärakennus, C4-sali
19:30 la Mistä saa puhua, mille saa nauraa? 14. Yliopiston päärakennus, juhlasali
20:30 la Lauluja luvatusta maasta – Jaakko Löytty & Lux Auribus 8. Lounaispuisto
21:00 la Pastori Kanalan Stand Up -ilta 14. Yliopiston päärakennus, juhlasali

Kuvataide ja näyttelyt

Aika Nimi Paikka
13:30 la Muffinssikoristelutyöpaja 1. Alvar Aalto -museo
15:00 la Dancing alone at home 11. Ilokivi, yläkerta
15:00 la Kuraattori Asko Mäkelän kierros Lyödään hepnaadilla -valokuvanäyttelyssä 1. Alvar Aalto -museo

Lapset ja perheet

Aika Nimi Paikka
10:00 la Seikkaile maailmalla – puita Kilimanjarolle- parkour-rata 25. Mäki-Matin perhepuisto
10:00 la Savannilla tömisee-keppieläinrata 25. Mäki-Matin perhepuisto
10:00 la Vesivärimaalaus ja jättisaippuakuplia 25. Mäki-Matin perhepuisto
11:00 la Taidetila 37. Taidemuseo Holvi
11:00 la Temppurata 25. Mäki-Matin perhepuisto
11:00 la Kasvomaalausta lapsille 35. Aprilli
11:00 la Temppurata 25. Mäki-Matin perhepuisto
12:00 la Sillat-työpaja 25. Mäki-Matin perhepuisto
12:00 la Viiru ja Pesonen 44. Ympäri yläkaupunkia
12:00 la
Lisäys
Yhteistä tekemistä perheille
27. Touhula Kulmakartano
13:30 la Muffinssikoristelutyöpaja 1. Alvar Aalto -museo
14:00 la Hui ötökkää! – ötökkälaulujen konsertti 25. Mäki-Matin perhepuisto
15:00 la Woffeli baari 26. Kehystämö Galleria Patina
15:00 la Valokuva-aiheinen työpaja 1. Alvar Aalto -museo
17:00 la Taidetilan avajaiset 37. Taidemuseo Holvi

Lausunta / kirjallisuus

Aika Nimi Paikka
12:00 la Tarinan Iskennän SM-kilpailujen aluekarsinnat 3. Kirjailijatalo
13:30 la Poetry Slam SM Jyväskylän karsinnat 3. Kirjailijatalo
15:00 la Ester Nuori Leppä 4. Galleria Becker
17:00 la Päiväkirjaklubi 33. Toivolan Vanha Piha
18:10 la Helmikuun 30.päivän Härkä-trio 28. Vakiopaine
18:30 la Ester Nuori Leppä 9. Grilli 21
20:30 la Kalevi Suopursu Karaoke Show 24. Ylä-Ruth
21:00 la Hiljanharma 1. Alvar Aalto -museo
21:45 la Nykypost 21. Vanha Paja / Äänitemppeli
23:30 la Konstaog 11. Ilokivi, yläkerta

Liikunta, tanssi

Aika Nimi Paikka
10:00 la Seikkaile maailmalla – puita Kilimanjarolle- parkour-rata 25. Mäki-Matin perhepuisto
13:00 la Lajikokeiluja 31. Ready Set Pole
13:00 la Jyväskylän Tanssiopiston 60+ tanssiryhmät 18. Ryhtilä
14:00 la Rock’n’Swing Dance Club Break ry 5. The Local Culture Hostel
14:00 la Ready Set Pole: Esitys 31. Ready Set Pole
14:00 la Grainville Line Dancers 18. Ryhtilä
14:30 la Vaistojousiammunta 18. Ryhtilä
15:00 la Kati Puska/Humiseva Harju -performanssi 39. Harju
15:15 la Ryutokai / Kendonäytös 18. Ryhtilä
16:30 la Historiallinen miekkailu 18. Ryhtilä
18:00 la Ready Set Pole: Esitys 31. Ready Set Pole
18:15 la Capoeira Força Natural 37. Taidemuseo Holvi
18:30 la KOPS – bodyperkussioryhmä 14. Yliopiston päärakennus, juhlasali
1:30 su DJ 11. Ilokivi, yläkerta

Musiikki: Elektroninen, kokeellinen

Aika Nimi Paikka
15:00 la Ester Nuori Leppä 4. Galleria Becker
16:15 la Satowhite 21. Vanha Paja / Äänitemppeli
17:00 la Veijo Peso 28. Vakiopaine
17:15 la Salla Partala & Sauli Okker: Hunajan kantajien aika 21. Vanha Paja / Äänitemppeli
18:00 la DJ Avaruuskissa 18. Ryhtilä
18:15 la Aurinkorannat 21. Vanha Paja / Äänitemppeli
18:30 la Ester Nuori Leppä 9. Grilli 21
19:00 la Riikkahoi 28. Vakiopaine
19:00 la Dj Ljubovskin Jumppasalidisko 18. Ryhtilä
19:15 la Taphead 21. Vanha Paja / Äänitemppeli
20:00 la Letim One Man Spaceband 9. Grilli 21
20:00 la Party Yard Madness 7. Juomatehtaan piha
20:00 la ARTWAVE 16. Villa Rana, piha
20:30 la Jones Gloomy 21. Vanha Paja / Äänitemppeli
20:30 la Special Offer DJ:t 16. Villa Rana, piha
21:00 la Hiljanharma 1. Alvar Aalto -museo
21:45 la Nykypost 21. Vanha Paja / Äänitemppeli
22:45 la 20 000 Hz 24. Ylä-Ruth
22:45 la Tainnos 21. Vanha Paja / Äänitemppeli
23:15 la Ominous Undertones 9. Grilli 21
0:00 su DAIVAS 11. Ilokivi, alakerta
0:45 su Le Roi 11. Ilokivi, yläkerta
1:15 su NightStop 11. Ilokivi, alakerta
1:30 su Sumuposauttaja 24. Ylä-Ruth
1:30 su DJ 11. Ilokivi, yläkerta
2:00 su DJ Sarude 10. Sohwi
2:15 su Ilokivi Dance Night 11. Ilokivi, alakerta

Musiikki: Folk, Iskelmä, Etno, Laulelma

Aika Nimi Paikka
13:00 la Muuan Mies 40. Luontomuseo
14:00 la Mielen Maisemat 4. Galleria Becker
14:30 la Takapotku 33. Toivolan Vanha Piha
14:30 la Takapotku 33. Toivolan Vanha Piha
15:00 la Valo minussa 6. Juomatehtaan studio
15:00 la West’n Doh 32. Kulttuuritila Omenapuu
15:30 la Jouhiki 21. Vanha Paja / Äänitemppeli
16:00 la Puiset heilat 28. Vakiopaine
16:00 la Katumuusikko Matti Vassinen 2. Teeleidi
16:00 la LuLu ja Ystävät 4. Galleria Becker
17:15 la Inkeri Autio 15. Riihi
18:00 la Veshtitsi 4. Galleria Becker
18:10 la Helmikuun 30.päivän Härkä-trio 28. Vakiopaine
18:30 la Ante Jalvela 15. Riihi
18:30 la Takapotku 5. The Local Culture Hostel
18:45 la Peura Jim 12. Lozzi
19:00 la Bikinï 24. Ylä-Ruth
19:00 la Ukelos 1. Alvar Aalto -museo
19:15 la LUMI 10. Sohwi
19:45 la Emilia Elelé 2. Teeleidi
20:00 la Pia Rydman 1. Alvar Aalto -museo
20:00 la Saana&Sami 15. Riihi
20:30 la Suomen luonto 34. Lucky
20:30 la Inkeri Autio 5. The Local Culture Hostel
21:45 la Uncle Wormwood 34. Lucky
0:00 su Akseli Hiltusen Kadotettu Tulevaisuus 24. Ylä-Ruth

Musiikki: Funk/Soul

Aika Nimi Paikka
20:30 la Special Offer DJ:t 16. Villa Rana, piha
20:45 la Don Johnson Big Band 13. Jelmun teltta (K18)

Musiikki: heavy/punk/metal

Aika Nimi Paikka
la Karkki & The Car Keys 22. Jyväskylän meininki -piknik (M-rakennuksen takapiha)
la Nylon Beast 22. Jyväskylän meininki -piknik (M-rakennuksen takapiha)
la Varjot 22. Jyväskylän meininki -piknik (M-rakennuksen takapiha)
14:00 la Finnjävlar 44. Ympäri yläkaupunkia
16:00 la Puiset heilat 28. Vakiopaine
17:00 la The Dustoff 19. Musica, Boombox
18:00 la Megabläster 3000 19. Musica, Boombox
19:00 la Surplus 19. Musica, Boombox
19:50 la Liminal 19. Musica, Boombox
21:00 la Lojohh 19. Musica, Boombox
21:45 la Uncle Wormwood 34. Lucky
22:45 la Lost Society 13. Jelmun teltta (K18)
23:45 la HENRIK! 13. Jelmun teltta (K18)
0:00 su Akseli Hiltusen Kadotettu Tulevaisuus 24. Ylä-Ruth

Musiikki: Hiphop, rytmimusiikki

Aika Nimi Paikka
13:00 la Muuan Mies 40. Luontomuseo
16:30 la TUFF! Musavideoklubi 11. Ilokivi, yläkerta
17:45 la Bosswell 8. Lounaispuisto
18:00 la Megabläster 3000 19. Musica, Boombox
19:00 la KERHOKERHO 8. Lounaispuisto
20:45 la Don Johnson Big Band 13. Jelmun teltta (K18)
21:00 la Nuutinen 38. Suomen käsityön museo
21:45 la Jola 11. Ilokivi, alakerta
23:30 la Konstaog 11. Ilokivi, yläkerta
0:30 su Atomirotta 13. Jelmun teltta (K18)

Musiikki: Jazz/Blues

Aika Nimi Paikka
12:30 la Turskan Barahdus 11. Ilokivi, yläkerta
13:30 la Monks of Berlin 11. Ilokivi, yläkerta
16:00 la Puiset heilat 28. Vakiopaine
17:00 la Lassi Friman Quartet 12. Lozzi
17:00 la Duo Kaitajärvi 38. Suomen käsityön museo
18:00 la Scarecrows 1. Alvar Aalto -museo
18:45 la Duo Vieno 38. Suomen käsityön museo
19:00 la Bikinï 24. Ylä-Ruth
20:00 la Scarecrows 1. Alvar Aalto -museo
20:30 la Suomen luonto 34. Lucky
20:30 la Duo Kaitajärvi 10. Sohwi
20:30 la Slug 28. Vakiopaine
20:30 la Brain Stream Jazz Band 11. Ilokivi, yläkerta
21:45 la Uncle Wormwood 34. Lucky
0:00 su Akseli Hiltusen Kadotettu Tulevaisuus 24. Ylä-Ruth

Musiikki: Kuoro, klassinen, lauluyhtyeet

Aika Nimi Paikka
17:00 la Lauluyhtye Väreä 17. Seminarium, juhlasali
17:00 la Kalle Virta: Vapaa sielu 32. Kulttuuritila Omenapuu
17:00 la Sinfonia on the move: Trio 5. The Local Culture Hostel
18:00 la Sinfonia on the Move feat. Off/Balance: Physical 47. Yliopiston päärakennus, aula
18:00 la
Lisäys
Gradian taiteen perusopetuksen jousi- sekä puhallinsoitinoppilaiden soolo- ja yhteissoittoesityksiä
23. Siltasali
18:30 la Saara Renvall & Outi Keskinen 17. Seminarium, juhlasali
19:00 la Sinfonia on the Move: Musta Kynnys Group 37. Taidemuseo Holvi
19:20 la Kamarikuoro Cantinovum 17. Seminarium, juhlasali
20:00 la Kulissi Goes A Cappella 38. Suomen käsityön museo
20:15 la Sinfonia on the Move: Musta Kynnys Group 17. Seminarium, juhlasali
20:30 la Lauluja luvatusta maasta – Jaakko Löytty & Lux Auribus 8. Lounaispuisto
21:15 la Lauluyhtye Äänes 17. Seminarium, juhlasali

Musiikki: Rock/Pop

Aika Nimi Paikka
0:00 la Mary Ann Hawkins 8. Lounaispuisto
12:00 la Kahden Maan kansalaiset 25. Mäki-Matin perhepuisto
13:00 la Muuan Mies 40. Luontomuseo
15:00 la Benjami Kosminen 2. Teeleidi
16:00 la Puiset heilat 28. Vakiopaine
16:00 la Mayo Patinassa 26. Kehystämö Galleria Patina
16:15 la Auringon kukko 34. Lucky
17:15 la Jyväskylän Teatteriyhdistys Kulissi ry 6. Juomatehtaan studio
17:15 la Jonna Tervomaa & Jussi Jaakonaho Sähköduo 13. Jelmun teltta (K18)
17:30 la Pujus of Jukra 34. Lucky
18:00 la The Bluesberryman 2. Teeleidi
18:00 la Nuorisopalatsi 24. Ylä-Ruth
18:10 la Helmikuun 30.päivän Härkä-trio 28. Vakiopaine
18:15 la Antti Autio 13. Jelmun teltta (K18)
18:30 la Ante Jalvela 15. Riihi
18:45 la Wonderful Land 11. Ilokivi, yläkerta
19:00 la Bikinï 24. Ylä-Ruth
19:00 la Juicy Panda 34. Lucky
19:00 la Olavi Uusivirta 13. Jelmun teltta (K18)
19:15 la LUMI 10. Sohwi
19:30 la Thelma’s Dream 11. Ilokivi, alakerta
20:00 la Paavo Kässi 37. Taidemuseo Holvi
20:00 la Maustetytöt 13. Jelmun teltta (K18)
20:00 la Pia Rydman 1. Alvar Aalto -museo
20:00 la Saana&Sami 15. Riihi
20:30 la Suomen luonto 34. Lucky
20:30 la Kalevi Suopursu Karaoke Show 24. Ylä-Ruth
20:30 la Mantaray 11. Ilokivi, alakerta
20:30 la Slug 28. Vakiopaine
20:45 la Don Johnson Big Band 13. Jelmun teltta (K18)
21:15 la Lauluyhtye Äänes 17. Seminarium, juhlasali
21:30 la MAA ILMASTA 9. Grilli 21
21:30 la Kot-kat 24. Ylä-Ruth
21:45 la Kuin jäisellä katolla – Kahden Tähden Duo plays Leevi & The Leavings 10. Sohwi
22:00 la 27-klubi 16. Villa Rana, piha
22:00 la Kalevauva.fi 13. Jelmun teltta (K18)
22:00 la Jylhä Yrjö 28. Vakiopaine
22:15 la A.Takalo & Takavalot 8. Lounaispuisto
22:15 la Sielujen Palasia 11. Ilokivi, yläkerta
22:45 la 20 000 Hz 24. Ylä-Ruth
22:45 la Herra Pietiläinen & Lempeät Keinot 11. Ilokivi, alakerta
22:45 la Leona 10. Sohwi
23:00 la New Silver Girl 34. Lucky
23:45 la HENRIK! 13. Jelmun teltta (K18)
0:00 su DAIVAS 11. Ilokivi, alakerta
0:00 su Enja 10. Sohwi
0:00 su Akseli Hiltusen Kadotettu Tulevaisuus 24. Ylä-Ruth
0:30 su Atomirotta 13. Jelmun teltta (K18)
0:45 su Le Roi 11. Ilokivi, yläkerta
1:15 su The Verona 10. Sohwi
3:00 su Bönthö-orgideat 24. Ylä-Ruth

Pelit

Aika Nimi Paikka
13:00 la Kohtaa mut -piknik 51. Lounaispuisto, ylätasanne

Puheohjelma

Aika Nimi Paikka
12:00 la Tarinan Iskennän SM-kilpailujen aluekarsinnat 3. Kirjailijatalo
13:30 la Poetry Slam SM Jyväskylän karsinnat 3. Kirjailijatalo
14:00 la Voimasanailua 33. Toivolan Vanha Piha
15:00 la Kuraattori Asko Mäkelän kierros Lyödään hepnaadilla -valokuvanäyttelyssä 1. Alvar Aalto -museo
15:30 la Natural Born Killers vai Natural Born Sinners? 14. Yliopiston päärakennus, juhlasali
17:00 la Päiväkirjaklubi 33. Toivolan Vanha Piha
17:00 la Mokaamisen lyhyt oppimäärä 14. Yliopiston päärakennus, juhlasali
19:00 la Open Space – Ratkaisujen ilta 48. Yliopiston päärakennus, C4-sali
21:00 la Pastori Kanalan Stand Up -ilta 14. Yliopiston päärakennus, juhlasali

Sirkus ja performanssi

Aika Nimi Paikka
15:00 la Kati Puska/Humiseva Harju -performanssi 39. Harju
18:00 la Jyväskylä Burlesque 10. Sohwi
18:00 la DJ Avaruuskissa 18. Ryhtilä
20:30 la Kalevi Suopursu Karaoke Show 24. Ylä-Ruth
22:30 la Jyväskylä Burlesque 14. Yliopiston päärakennus, juhlasali

Taide

Aika Nimi Paikka
15:00 la Kuraattori Asko Mäkelän kierros Lyödään hepnaadilla -valokuvanäyttelyssä 1. Alvar Aalto -museo

Taide & Elämä

Aika Nimi Paikka
0:00 la Yöllinen saippuakuplaspektaakkeli 44. Ympäri yläkaupunkia
11:00 la Taidetila 37. Taidemuseo Holvi
12:00 la Taide-ale, taidelainaamon kevättuuletus 4. Galleria Becker
13:00 la Kohtaa mut -piknik 51. Lounaispuisto, ylätasanne
14:00 la Pimé Café 49. Yliopiston päärakennus, C411-sali
14:30 la Maskeerausnäytös Jutta ja Monja Takalo 35. Aprilli
15:00 la Naisten Pankin taidekahvila 45. Jyväskylän yliopiston tiedemuseo, näyttelykeskus Soihtu
15:00 la Valokuva-aiheinen työpaja 1. Alvar Aalto -museo
16:00 la Kahvila Kultavatkain 37. Taidemuseo Holvi
16:30 la Kuvataiteilija Tiitus Petäjäniemi 37. Taidemuseo Holvi
17:00 la Taidetilan avajaiset 37. Taidemuseo Holvi
19:00 la Cafe Alvar goes vegan street food! 1. Alvar Aalto -museo
19:00 la Saapas-päivystys 44. Ympäri yläkaupunkia

Tanssi

Aika Nimi Paikka
13:00 la Kansantanssi tässä päivässä 6. Juomatehtaan studio
13:30 la Jyväskylän Tanssiopiston näytös 14. Yliopiston päärakennus, juhlasali
15:00 la ISOn Tanhuujat 20. Musica M103
16:30 la KunFusion 20. Musica M103
17:00 la Maahinkaistanssijat 20. Musica M103
18:00 la Jyväskylä Burlesque 10. Sohwi
18:00 la Sinfonia on the Move feat. Off/Balance: Physical 47. Yliopiston päärakennus, aula
18:00 la SPOTISSA, Gradian tanssinäytös 23. Siltasali
18:30 la Lähde Kollektiivi, Tarinoita 20. Musica M103
19:10 la Riddim Queens 20. Musica M103
19:30 la Salsastudion SM-kisaryhmien yö 20. Musica M103
20:00 la Party Yard Madness 7. Juomatehtaan piha
22:30 la Jyväskylä Burlesque 14. Yliopiston päärakennus, juhlasali

Teatteri, elokuva

Aika Nimi Paikka
14:00 la Santa Muerte -osa I 17. Seminarium, juhlasali
15:00 la Valo minussa 6. Juomatehtaan studio
15:00 la Ja Jumala loi naisen -draamakomedia 36. Kaupunginteatteri
15:00 la Duo Æ, Jämäkäppänä 44. Ympäri yläkaupunkia
15:30 la Santa Muerte -osa II 17. Seminarium, juhlasali
15:45 la Mieletön sitruuna: Keltaiset paskiaiset 6. Juomatehtaan studio
17:00 la Tarinateatteri Storia 1. Alvar Aalto -museo
17:15 la Jyväskylän Teatteriyhdistys Kulissi ry 6. Juomatehtaan studio
18:00 la Lauteilla 2 3. Kirjailijatalo
18:00 la Jyväskylä Burlesque 10. Sohwi
18:30 la Lauteilla 2 3. Kirjailijatalo
19:00 la Seminaarinmäen värikkäimmät tarinat 46. Seminarium, S204
19:00 la Lauteilla 2 3. Kirjailijatalo
19:15 la Puskakollektiivi 6. Juomatehtaan studio
20:00 la Seminaarinmäen värikkäimmät tarinat 46. Seminarium, S204
20:00 la Onko tämä taidetta? 6. Juomatehtaan studio
21:00 la #OneSongPerDay 6. Juomatehtaan studio
22:00 la Lauluja P*llusta 6. Juomatehtaan studio
23:00 la Lauteilla 2 3. Kirjailijatalo
23:30 la Lauteilla 2 3. Kirjailijatalo
0:00 su Lauteilla 2 3. Kirjailijatalo

Työpajat

Aika Nimi Paikka
13:30 la Muffinssikoristelutyöpaja 1. Alvar Aalto -museo
14:00 la Rock’n’Swing Dance Club Break ry 5. The Local Culture Hostel
15:00 la Valokuva-aiheinen työpaja 1. Alvar Aalto -museo