Ohjelma ei julkinen

Voit järjestellä ohjelman ajan, paikan ja kategorian mukaan

1. Alvar Aalto -museo 11-23

Aika Nimi Kategoria
11:00 la Porraskiveltä puiden siimekseen. Suomalaisen arkkitehtuurin ja puutarhataiteen dialogeja. Arkkitehtuuri • Kuvataide ja näyttelyt
11:00 la Alvar Aalto. Arkkitehti. Arkkitehtuuri • Kuvataide ja näyttelyt
16:00 la Oma pienoispuutarha -työpaja Työpajat ja näytökset
16:00 la Kamarikuoro Cantinovum Musiikki: Kuorot ja klassinen
17:00 la Olheiras: Maailmalla kylässä Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
18:15 la
Lisäys
Lauluryhmä Jännät
Musiikki: Kuorot ja klassinen
19:00 la Mieskuoro Sirkat Musiikki: Kuorot ja klassinen
20:00 la Imarre Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
21:00 la Tanssiryhmä Off/Balance: Koreografin kulman esitykset Tanssi
22:00 la Mandolin Mountain Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...

3. Galleria Hoppa 20-01

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Poesia Esittelypiste • Toripaikat
19:30 la Uutta runoutta ja proosaa Lausunta / kirjallisuus
21:30 la Kauhujen yö Lausunta / kirjallisuus

4. Grilli 21 12-05

Aika Nimi Kategoria
19:30 la Bändikerho Salonkileijonat Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
21:00 la Veli-Matti Laitinen Black & White trio Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...

5. Harjun Paperi 10-21

Aika Nimi Kategoria
18:00 la Tenho Tornberg Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
19:00 la Markus Haapoja Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä

6. Harjun portaat

Aika Nimi Kategoria
16:30 la Kati Puska eli Kate Bush Wuthering Heights-performanssi – kokoontuminen
17:00 la Kati Puska eli Kate Bush Wuthering Heights -performanssi Liikunta • Muoti • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/... • Sirkus ja performanssi

7. Hotelli Alba 11-01

Aika Nimi Kategoria
17:00 la Brain Stream Jazz Band Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
19:30 la Secapella Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Kuorot ja klassinen
20:30 la Teatterilesket Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä

8. Jelmun teltta 18-01

Aika Nimi Kategoria
17:00 la Paha kaksonen Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
18:15 la Jukka Nousiainen Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
19:15 la Akseli Hiltunen psykoosissa Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
20:15 la Pietarin spektaakkeli Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
21:30 la Pamela sutra Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
22:45 la Tiisu Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
0:00 su Lauantai noin 10-15 hittiä plays Leevi And The Leavings Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...

8. Yliopiston tenniskenttä: OFS2016 Wimbledon 12-19

Aika Nimi Kategoria
12:00 la
Lisäys
TUFF! Pre-party / SKATE
Liikunta • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
14:00 la
Lisäys
Slack Bird / Viralliset OFS2016 treenit
Liikunta • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
15:00 la
Lisäys
OFS DJs / Viralliset OFS2016 treenit
Liikunta • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
15:30 la Old Fat & Slow 2016 kilpailu! / OFS DJs Liikunta • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
17:00 la
Lisäys
Free skate (17-19)
Liikunta • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...

9. Jyrmy-lava, H320 19-00

Aika Nimi Kategoria
19:30 la Vuolla Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
20:30 la Liminal Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
22:00 la Dorothy Polonium Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
23:00 la Unborn Generation Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...

10. Jyväskylän taidemuseon Holvi 11-21

Aika Nimi Kategoria
11:00 la Anne Alho ja Juhani Petäjäniemi Kuvataide ja näyttelyt
11:00 la Pasi Rauhalan Kotimuseo, Koti-ikävä Kuvataide ja näyttelyt • Lapset ja perheet
11:00 la Oravien aarteita – grafiikkaa 60-luvun kodissa Kuvataide ja näyttelyt
17:15 la Uittosuma Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
18:30 la Fifty-Sixty Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
20:00 la Unzyme – Biomechanical pop Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...

11. Jyväskylän yliopiston Seminarium-rakennus, 2. krs, sali 204

Aika Nimi Kategoria
14:00 la Elävä malli kylässä Työpajat ja näytökset

11. Jyväskylän yliopiston tiedemuseo, Seminarium 12-00

Aika Nimi Kategoria
12:00 la Ydinfysiikka – lasten leikkiä Kuvataide ja näyttelyt
12:00 la Tangram – oivalla matematiikan taito! Kuvataide ja näyttelyt
12:00 la Oi kuvatuksia ja mielijuohteita Kuvataide ja näyttelyt
16:00 la
Lisäys
Tangram-näyttelyn työpaja (16-17)
Lapset ja perheet • Työpajat ja näytökset

11. Jyväskylän yliopiston vanha juhlasali, Seminarium 15-21.15

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Jyväskylän Salonkiorkesteri Musiikki: Kuorot ja klassinen
16:15 la Kambja laulukoor Läte & Seniorikuoro ÄäniSet Musiikki: Kuorot ja klassinen
17:45 la Siltajouset Musiikki: Kuorot ja klassinen
19:00 la JazzBirds choir Musiikki: Kuorot ja klassinen
20:00 la Må Pyton Musiikki: Kuorot ja klassinen
21:00 la Voice Musiikki: Kuorot ja klassinen

12. Karnevaalikauppa Aprilli 10-16

Aika Nimi Kategoria
12:00 la Kasvomaalausta Lapset ja perheet
14:00 la Katutaikuri Risto Vinha Lapset ja perheet • Sirkus ja performanssi

13. Kauppakatu 15 (entisen Tiimarin kohdalla) 11-17

Aika Nimi Kategoria
14:00 la
Muutos
Jyväskylän Kangas: Tietoiskuja ja kesäkukkien istutusta
Puheohjelma • Työpajat ja näytökset
15:00 la
Muutos
Kevät-tanssisoolo, Elli Pulkkinen
Tanssi

14. Kaupunginkirjasto, Minnansali 10-16

Aika Nimi Kategoria
11:00 la
Muutos
Rantaväylä-skenaariot esittelyssä
Puheohjelma
15:00 la
Muutos
Suuri Hipposilta
Puheohjelma • Työpajat ja näytökset

14. Kaupunginkirjasto, lastenosasto 10-16

Aika Nimi Kategoria
11:00 la AdAstra-teatteri: Kissamaista hauskuutusta lapsille Lapset ja perheet • Teatteri

15. Kaupunginkirkko 18-22

Aika Nimi Kategoria
19:00 la Syntisten veisut -yhteislaulutilaisuus Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Kuorot ja klassinen • Työpajat ja näytökset
21:00 la Ihanaiset Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...

16. Keski-Suomen luontomuseo 12-20

Aika Nimi Kategoria
12:00 la Perintönä ympäristö Eläimet • Kuvataide ja näyttelyt
12:00 la 7 ihmettä – ihmisen kemiaa ja fysiikkaa Kuvataide ja näyttelyt

17. Keski-Suomen museo, 4. krs sali 11-23

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Kamariduo Satu & Leeni Musiikki: Kuorot ja klassinen
16:00 la JazzBirds choir Musiikki: Kuorot ja klassinen
16:45 la Fango Fantasma Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
18:00 la Kesannolla Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
18:45 la Kamarikuoro PiCCante Musiikki: Kuorot ja klassinen
19:30 la Naiskuoro Pulssi Musiikki: Kuorot ja klassinen
20:15 la Viimsin sekakuoro Musiikki: Kuorot ja klassinen
22:00 la Rytmihäiriö-kuoro Musiikki: Kuorot ja klassinen

17. Keski-Suomen museo, auditorio 11-23

Aika Nimi Kategoria
11:00 la Ruusupuisto – ennen, nyt ja tulevaisuudessa (nonstop-kuvaesitys) Kuvataide ja näyttelyt
16:00 la Lapset (James Parott, USA 1930, 19min) Elokuva ja video
16:30 la Tarina Metsätorpanmaasta (41min) Elokuva ja video
17:15 la Metsätyö ja meidän kunta (1980, 15min) Elokuva ja video
17:30 la Kaitafilmejä museon arkiston kätköistä Elokuva ja video
18:30 la Ruusupuisto – ennen, nyt ja tulevaisuudessa (nonstop-kuvaesitys) Kuvataide ja näyttelyt

17. Keski-Suomen museo 11-23

Aika Nimi Kategoria
11:00 la Jyväskylä – kaupunkiko sekin on? Kuvataide ja näyttelyt
11:00 la Keski-Suomi – maakuntako sekin on? Kuvataide ja näyttelyt
11:00 la Aika juhlia! Jyväskylän kaupungin kuvataidekoulun näyttely Kuvataide ja näyttelyt • Lapset ja perheet
11:00 la Lydia, alaston setelityttö – piiasta jumalattareksi Kuvataide ja näyttelyt
16:00 la Juhlavat muotokuvat -työpaja lapsille ja vanhemmille (16-19) Lapset ja perheet • Työpajat ja näytökset
19:00 la Ilmianna filmisi Elokuva ja video • Työpajat ja näytökset
19:00 la Filmitohtori-klinikka Elokuva ja video • Työpajat ja näytökset

18. Keski-Suomen museon käsityöläismuseot 10-20

Aika Nimi Kategoria
10:00 la Keski-Suomen museon käsityöläismuseot ovat avoinna klo 20 asti Kuvataide ja näyttelyt

19. Kirpputori Harjunporras 10-15

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Kirpputori Harjunporras avoinna kello 10-15

20. Laatikkomo 00-24

Aika Nimi Kategoria
16:00 la Laatikkomo 3v -kahvit Tiedä tämä

21. Lounaispuisto 15-01

Aika Nimi Kategoria
13:00 la Suomen parkour-yhdistyksen kesäkiertueen avajaiset Liikunta • Työpajat ja näytökset
15:00 la C-Wave Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
15:00 la
Lisäys
Lounaispuisto Bar (K18, 15-00:30)
Tiedä tämä
16:00 la Montage Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
17:00 la Ruamjai- kuoro Musiikki: Kuorot ja klassinen
17:45 la Kambja laulukoor Läte Musiikki: Kuorot ja klassinen
19:00 la Big Wallu Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
20:00 la Le Roi Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
21:15 la Uni Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
22:30 la Planet Case Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
23:45 la Kotola-Projekti: ”Echoes from Crazy Diamond” Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...

22. Lucky Baldwin’s 15-02

Aika Nimi Kategoria
18:00 la Coach Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
19:00 la Markku Essel Memorial Orchestra Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
20:00 la Duo Koo and the Bang Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
21:00 la Sepa Rautio Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
22:00 la Klaara Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
23:00 la Antti Kleemola duo Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...

23. Musica M103 15-00

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Tango Arcón ry: ensiaskeleita argentiinalaiseen tangoon Liikunta • Tanssi
16:30 la ISOn Tanhuujat Tanssi
18:00 la Jyväskylän Tanssiopiston näytös Tanssi
19:15 la Seitsemän hunnun tanssi Liikunta • Tanssi
20:30 la JNV-Show Liikunta
21:15 la Cooman koulutusryhmät ja SM-kisaryhmät Tanssi

23. Musica, Boombox 15-00

Aika Nimi Kategoria
16:00 la Viia Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
17:15 la Emmi & Jupiter Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
18:30 la Odd Brew Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
20:00 la Chaos Research Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
21:15 la Of The Sonic Sea Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
22:30 la MELA Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...

23. Musica, aulan torialue 15-23

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Punainen Kirahvi Ravintola • Toripaikat
15:00 la Suomen Punainen Risti, Veripalvelu Esittelypiste • Toripaikat
15:00 la Animalia ry Esittelypiste • Toripaikat

24. Mäki-Matin perhepuisto 10-15

Aika Nimi Kategoria
10:00 la Tuunaa roskis! Miniroskisten askartelutyöpaja (Sisätiloissa, 10-12) Lapset ja perheet • Työpajat ja näytökset
13:30 la Oikokatu Photo -kevätnäyttelyn teosjulkistus Kuvataide ja näyttelyt • Valokuvaus

24. Mäki-Matin perhepuiston lava

Aika Nimi Kategoria
11:00 la Luova Lava – NS Stagella Tanssi • Teatteri • Työpajat ja näytökset
12:15 la Pape Cisse & Mama Africa JKL feat Taika-Petteri Lapset ja perheet • Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Tanssi
13:15 la True Diamonds, rytmistä voimistelua Lapset ja perheet • Liikunta
13:45 la Kolmekuutoset ja Nollakakkoset lapsikuorot Lapset ja perheet • Musiikki: Kuorot ja klassinen
14:15 la Jyväskylän Tanssiopisto: lastentanssituokio Lapset ja perheet • Liikunta • Tanssi

24. Mäki-Matin perhepuiston piha

Aika Nimi Kategoria
10:00 la 4H:n lelunvaihtotori (10-13) Lapset ja perheet • Työpajat ja näytökset
10:00 la Pop up -steinerkoulu Lapset ja perheet • Työpajat ja näytökset
11:00 la Finnhird Lapset ja perheet
12:00 la Liikkeelle lasten kanssa: Laatikkopyörien esittelyä ja koeajoa (12-13) Lapset ja perheet • Liikunta • Työpajat ja näytökset

24. Mäki-Matin perhepuiston terassi

Aika Nimi Kategoria
10:15 la Lastenteatteri Loihu / Kämminkäiset kylillä Lapset ja perheet • Teatteri
13:30 la Lastenteatteri Loihu / Kämminkäiset kylillä Lapset ja perheet • Teatteri
14:15 la AdAstra-teatteri: Pekka Töpöhännän avoimet harjoitukset Lapset ja perheet • Teatteri

25. Olohuone Kyllin Kypsä 12-20

Aika Nimi Kategoria
14:00 la Salsaa aloittelijoille, Williamin jumppa Liikunta • Tanssi • Työpajat ja näytökset
15:00 la Salsaa aloittelijoille, Williamin jumppa Liikunta • Tanssi • Työpajat ja näytökset
16:30 la Ilmaisun ilot: ilmaisu- ja vuorovaikutusharjoituksia Puheohjelma • Työpajat ja näytökset
18:00 la Lauleskellen: Yhteislaulua pianon säestyksellä Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Kuorot ja klassinen • Työpajat ja näytökset

26. Puutarhurintalon kahvila 17-22

Aika Nimi Kategoria
17:00 la Huoneteatterin avoimet lukuharjoitukset: ”Laulaisin sinulle lempeitä lauluja” Teatteri • Työpajat ja näytökset
17:00 la Herkkukahvila avoinna (17-22) Tiedä tämä
18:00 la Huoneteatterin avoimet lukuharjoitukset: Anna Liisa Teatteri • Työpajat ja näytökset
19:00 la Kirjallinen keskustelu fasismista (19-21) Puheohjelma
21:00 la Iida Nättinen trio Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...

27. Päijänne antikvariaatti – antikvaarinen kirjakauppa 10-24

Aika Nimi Kategoria
10:00 la Päijänne Antikvariaatti avoinna (10-24)

28. Pihakatu

Aika Nimi Kategoria
16:00 la Jyväskylän ylioppilasteatteri, Koditon vol 2 Sirkus ja performanssi • Teatteri

28. Ravintola Bar Shiraz 11-02

Aika Nimi Kategoria
18:00 la Grupo No Capo Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Tanssi
18:45 la Pihla Heikintytär Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
19:45 la Lattarina Suomessa Puheohjelma
20:45 la Leevini Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
21:45 la DKSTR Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
23:00 la Fairtrad. Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä

29. Ready Set Pole, tankotanssikoulu 13-16

Aika Nimi Kategoria
13:00 la Lasten puuhatuokio: temppurata Lapset ja perheet • Liikunta
14:00 la Tankotanssin ja rengastrapetsin lajiesittely Liikunta
14:15 la Tankotanssin ja rengastrapetsin kokeilua Liikunta • Työpajat ja näytökset
15:30 la Tankotanssiesityksiä Liikunta • Sirkus ja performanssi

30. Ruusupuisto, 1. krs luentosali Helena 15-21

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Keski-Suomen peliala esittäytyy + kokeile virtuaalitodellisuuslaitteita (aula + luentosali Helena) Digitaalinen kulttuuri • Työpajat ja näytökset

30. Ruusupuisto, 1. krs luentosali Juho

Aika Nimi Kategoria
15:30 la Virtuaalitodellisuus on täällä! -luento Digitaalinen kulttuuri • Pelit • Työpajat ja näytökset
17:00 la
Lisäys
Get Expa – The scale of Game industy in Jyväskylä
Digitaalinen kulttuuri • Puheohjelma
17:45 la
Lisäys
Elokuvamusikaali Jäänmurtaja
Elokuva ja video
18:40 la
Lisäys
The Swordless Samurai
Elokuva ja video • Tanssi
19:00 la Tukinajurin matkassa -tarinahetki Puheohjelma
20:00 la
Lisäys
Kazmertsuk – stories & characters
Elokuva ja video

30. Ruusupuisto, Uno 15-22

Aika Nimi Kategoria
14:00 la Tavalliset suomalaiset -näyttely (14-22) Kuvataide ja näyttelyt
15:30 la Draamakasvatuksen aineopiskelijat Tanssi • Teatteri
16:00 la KorteForte Musiikki: Kuorot ja klassinen
16:45 la Tuulikki Tee Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
17:30 la Jyväskylän Sana-Sepot: Kasvoin vieläkin vähäsen Lausunta / kirjallisuus
18:15 la Tulien koti, Camp-ryhmä Lausunta / kirjallisuus • Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
19:30 la Tanssiryhmä Off/Balance: Hutiklubi Tanssi
20:15 la Tanssiteatteri Mami Wata & Arctic Peanuts Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Tanssi • Teatteri
21:00 la Laulavat lenkkitossut pallokentällä Lausunta / kirjallisuus

30. Ruusupuisto, aula

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Keski-Suomen peliala esittäytyy + kokeile virtuaalitodellisuuslaitteita (aula + luentosali Helena) Digitaalinen kulttuuri • Pelit • Työpajat ja näytökset
15:00 la Metsäkylien väkeä -näyttely Kuvataide ja näyttelyt
16:30 la
Lisäys
Algoriston diskreetti charmi
Digitaalinen kulttuuri
18:00 la
Lisäys
Kampusoppaat: Ruusupuiston esittelykierros
Arkkitehtuuri • Tiedä tämä • Työpajat ja näytökset
19:00 la
Lisäys
Kampusoppaat: Ruusupuiston esittelykierros
Arkkitehtuuri • Tiedä tämä • Työpajat ja näytökset

30. Ruusupuiston piha

Aika Nimi Kategoria
15:00 la
Peruutus
Suomenhevosten ajonäytös
Eläimet
18:00 la Jigotai ry:n Taiji-jaos Liikunta • Työpajat ja näytökset
18:00 la Kuvarekka-projekti Taide • Työpajat ja näytökset

31. Ryhtilä 11-23

Aika Nimi Kategoria
11:00 la Lasten touhuhetki Lapset ja perheet • Liikunta
15:30 la Taekwondonäytös: Supersankarien kosto Liikunta
16:00 la MCSF Jyväskylä (pihalla) Liikunta
16:15 la Haedong Kumdo Jyväskylä Liikunta
17:15 la Tanssiteatteri Kramppi Tanssi • Teatteri
18:45 la Sisi Majitu Finland Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Tanssi • Teatteri
19:30 la Kendo-näytös, Ryutokai Liikunta
20:30 la Jyväskylän historiallisen miekkailun seura Lapset ja perheet • Liikunta • Työpajat ja näytökset
21:45 la Jyväskylän Flamencoyhdistys Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Tanssi

32. Seminaarinkadun tori 15-01

Aika Nimi Kategoria
14:30 la Teatterikoneen Hannu ja Kerttu -kulkueen lähtö Lapset ja perheet • Sirkus ja performanssi • Teatteri
18:15 la 1840 Portraits @ Torialue Kuvataide ja näyttelyt

33. Riihi 17-21

Aika Nimi Kategoria
17:00 la Patrick McGinley, Murmerin (USA/EE) Echo Surveys -ääniperfomanssi Äänitaide
18:00 la Patrick McGinley, Murmerin (USA/EE) Echo Surveys -ääniperfomanssi Äänitaide
19:30 la Ancient Bear Cult Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
20:30 la Ilo(iset) tytöt Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä

33. Seminaarinmäen puutarha 00-24

Aika Nimi Kategoria
17:30 la Tiina ja valkoinen elosalama Heka Työpajat ja näytökset
18:00 la Tiina ja valkoinen elosalama Heka Työpajat ja näytökset
19:00 la Naapurikyttä Teatteri

34. Siltasali 18-21

Aika Nimi Kategoria
18:00 la Ka-Boom Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
19:30 la Broadway Allstars Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...

35. Sohwi 12-03

Aika Nimi Kategoria
17:00 la
Peruutus
Honey Please
Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
17:00 la
Lisäys
Ainakaunis
Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
18:00 la Aimo Laitamo & Lyijynharmaat Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
19:00 la The Antagonists AC Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
20:00 la Submission Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
21:00 la Avant Garden Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
22:00 la Saatanan kojootti Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
23:00 la Almost In Time Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
0:15 su Chainerection Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
1:15 su 7 Stout Clan Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...

36. Juomatehtaan piha

Aika Nimi Kategoria
13:00 la Graffitimestarimaalaajien työnäytös Kuvataide ja näyttelyt • Taide • Työpajat ja näytökset
16:00 la Brothers Gonna Work It Out Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
20:00 la Roof Reggae Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
20:30 la Riddim Queens Tanssi

36. Juomatehtaan studio 15-23

Aika Nimi Kategoria
16:00 la Impropaatti Teatteri
17:00 la Capoeira Força Natural Liikunta • Sirkus ja performanssi
18:00 la
Peruutus
Venla Kupiainen
Tanssi
18:30 la AELCO – Elämästä Teatteri
19:00 la Mieletön sitruuna – Toistaiseksi tuntematon Teatteri
20:15 la Duo Saras – pariakrobatiaa Lapset ja perheet • Liikunta • Sirkus ja performanssi
20:45 la Teatro Labora / Aikaa ennen sinua ei sinun jälkeesi ole Lausunta / kirjallisuus • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
21:45 la Alerta Roja + Rumble Squad + Riddim Queens Tanssi
22:30 la Jyväskylä Burlesque Sirkus ja performanssi • Taide • Tanssi

37. Suomen käsityön museo 11-22

Aika Nimi Kategoria
11:00 la Omin käsin Kuvataide ja näyttelyt
18:00 la Lulu ja ystävät Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
19:00 la Viehtymys Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
19:45 la Tenho Tornberg Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
20:30 la Kulissi Goes a Cappella Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Kuorot ja klassinen
21:00 la
Lisäys
Mixtape
Musiikki: Kuorot ja klassinen
21:15 la Kostajan kaipuu Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä

38. Taidekortteli, Galleria Becker 12-22

Aika Nimi Kategoria
12:00 la Jyväskylän Taiteilijaseuran perinteinen taideale -50% (12-20) Kuvataide ja näyttelyt
15:00 la
Muutos
Heidi Naumasen ja Laura Ruotsalaisen näyttelyn esittely (15-17)
Kuvataide ja näyttelyt
17:00 la Les Orgues de Barbarie Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
19:30 la Lauluryhmä Lipstikka Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä

38. Taidekortteli, Kirjailijatalo 12-20

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Vieraissa (15-19) Lausunta / kirjallisuus

39. Tanssiina 12-20

Aika Nimi Kategoria
17:00 la Laura ja Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
18:00 la Jussi! Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
19:00 la Trubaduuri MacCullough Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä

40. Tekotaiteellisen paskan festivaali 18-01

Aika Nimi Kategoria
18:00 la Jesse Kosonen – Ave Maria Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
18:15 la Armas Laineilla Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
19:00 la Paavo Kässi Lausunta / kirjallisuus
19:30 la Tripod Suhonen Lausunta / kirjallisuus • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
19:45 la Seppo Alvari Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
20:30 la Riku-Pekka Kellokoski Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
21:20 la Korpivibes + Kaamea haahka Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/... • Sirkus ja performanssi
22:20 la Didgeridoo Finland Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
23:10 la Ossian Smith Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
0:00 su Tykylevits Äänitaide • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/... • Taide

41. ti-la2016 Äkkigalleria 12-21

Aika Nimi Kategoria
12:00 la Saija Kivikankaan näyttely Kuvataide ja näyttelyt • Taide
12:00 la Äkkigallerian Katustipenditaiteilija ALI Kuvataide ja näyttelyt • Taide
19:00 la
Lisäys
Äänitaiteilija Patrick McGinley (murmer) sekä kuvataiteilijat Johanna Juvonen ja Biagio Rosa sekä Pixelache-festivaali esittäytyvät (19-21)
Äänitaide • Digitaalinen kulttuuri • Kuvataide ja näyttelyt

42. Toivolan Vanha Piha 10-20

Aika Nimi Kategoria
13:00 la Teatterilesket Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
15:00 la
Lisäys
Minä En Ole Kala
Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
17:00 la Velkastetson Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
18:00 la Skifflepapat Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
19:00 la Räsynukke Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä

43. Vakiopaine 14-02

Aika Nimi Kategoria
14:00 la Tero Ahosen viides näyttely Kuvataide ja näyttelyt
16:30 la Arus Sahakyan Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
17:15 la Samanna Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
18:15 la Marsalkka Kallas Lausunta / kirjallisuus
18:30 la
Muutos
Mikko Tapper
Lausunta / kirjallisuus
19:15 la Muuttohaukat Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
20:00 la Autiomaa Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
21:15 la Aapeli Kissala ¥ Jukolan Woima Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
22:15 la Mutka-Orkesteri Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä

44. Vanha Paja 09-24

Aika Nimi Kategoria
9:00 la Henkireikä – rituaali Sirkus ja performanssi • Työpajat ja näytökset
11:00 la Henkireikä -rituaali Sirkus ja performanssi • Työpajat ja näytökset
21:00 la
Peruutus
Teatterikoneen Musta taksi -kollektiivi / Rakkaudesta tulevaisuuteen – esitys viidessä näytöksessä
Sirkus ja performanssi • Teatteri
21:00 la
Lisäys
Teatterikoneen Musta taksi -kollektiivi: Alkukantaisen hoilotuksen työpaja
Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Työpajat ja näytökset

45. Yliopiston ravintola Tilia 10-18

Aika Nimi Kategoria
16:00 la
Peruutus
Ikääntyvien yliopiston Seniorikuoro
Musiikki: Kuorot ja klassinen
16:15 la Tarmo Kunnas: ”Kotiseutu, maahanmuuttajat ja uusi kotiseutu” -esitelmä Puheohjelma
19:00 la Riimi & Draama Jyväskylän kansalaisopistosta, Elämä kuin sipuli – runo- ja lauluesitys Lausunta / kirjallisuus

46. Yliopistokauppa Soppi 10-18

Aika Nimi Kategoria
10:00 la Yliopistokauppa avoinna kello 10-18 Tiedä tämä

46. Yliopiston kirjasto, Libri

Aika Nimi Kategoria
10:00 la Go-lautapeliturnaus (10-18) Pelit
16:00 la Kirjan uusi elämä -työpaja, Jyväskylän käsityökoulu (16-18) Lausunta / kirjallisuus • Työpajat ja näytökset
10:00 su Go-lautapeliturnaus (10-17) Pelit

46. Yliopiston kirjasto, aula 10-21

Aika Nimi Kategoria
13:00 la
Lisäys
Kalina-tanssilauluryhmä
Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Tanssi
15:00 la Poistokirjallisuuden valitut palat – Kirjamyyntiä Lausunta / kirjallisuus • Tiedä tämä
15:15 la Ikääntyvien yliopiston senioribändi Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
16:00 la Jyväskylän Tanssiopisto +60 -tanssituokio Tanssi
16:00 la
Peruutus
Slack-line työpaja (pihalla)
Työpajat ja näytökset
17:15 la UniSounds International Choir Musiikki: Kuorot ja klassinen
18:00 la Grainville Line Dancers ry Tanssi • Työpajat ja näytökset
19:00 la Artmus: Showtanssia Lapset ja perheet • Liikunta • Tanssi
20:00 la Jyväskylän Naislaulajat Musiikki: Kuorot ja klassinen

46. Yliopiston kirjasto, ravintola Ilokivi

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Rakennetaan kylä – karkkitehtuurityöpaja (15-18) Lapset ja perheet • Työpajat ja näytökset
15:00 la Rakennetaan kylä -näyttely (15-20) Arkkitehtuuri • Kuvataide ja näyttelyt • Lapset ja perheet

46. Yliopiston kirjasto, tuulikaappi

Aika Nimi Kategoria
12:00 la Ääniteos: Viattomuuden aika- tiedostamisen aika- konkurssi Äänitaide

46. Yliopiston kirjasto

Aika Nimi Kategoria
11:00 la Kauneimmat kirjat 2015 Kuvataide ja näyttelyt
11:00 la AA-PIS-KU-KOT Kuvataide ja näyttelyt

47. Ylä-Ruth 12-03

Aika Nimi Kategoria
17:30 la Suomen Luonto Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
18:15 la Kari Kosmos Lausunta / kirjallisuus
18:45 la Jenna Smith & The Foreigners Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
20:00 la Uusi Manner Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
21:00 la Rambling Boys Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
22:00 la FM64 Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
23:15 la Rantama Trio Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
0:15 su Red Crickets Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...
1:15 su MÄSÄ Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/...

48. Tikkalan koulu

Aika Nimi Kategoria
12:00 la Lasten pihaleikkejä ja pelejä (12-15) Lapset ja perheet • Liikunta
12:15 la Tikkala 10 -juoksutapahtuma Liikunta
14:00 la Lasten näyttely, Tikkalan koulu 100v -elokuva ja Lokaleffat (14-17) Kuvataide ja näyttelyt • Lapset ja perheet
14:30 la
Lisäys
Kalina-tanssilauluryhmä
Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä • Tanssi
15:00 la Pape Cisse ja Taika-Petteri, esitys ja työpajat Lapset ja perheet • Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/... • Työpajat ja näytökset
17:00 la Kulissi goes acappella -kuoro Musiikki: Kuorot ja klassinen

48. Tikkalan koulun kahvila 12-22

Aika Nimi Kategoria
13:00 la Harmonikka soi / Seppo Marttinen Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
18:00 la Elokuva: Metsän tarina Elokuva ja video
20:00 la Elokuva: Näkymätön Elina Elokuva ja video

49. Laukkalan tila 14-19

Aika Nimi Kategoria
14:00 la Harmonikka soi, yhteislaulua / Seppo Marttinen Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä
14:00 la Avoimet ovet: tilan historiaa ja Raija Luukkosen Savi-ikoni-näyttely kello Kuvataide ja näyttelyt • Puheohjelma
15:00 la Nissiset, klassista musiikkia Musiikki: Kuorot ja klassinen
18:00 la Kulissi goes acappella -kuoro Musiikki: Kuorot ja klassinen

50. Ohelan maitotila 14-17

Aika Nimi Kategoria
14:00 la Robottinavetan avoimet ovet (14-17) Työpajat ja näytökset

51. Mehtosen kauppa 12-18

Aika Nimi Kategoria
15:30 la Harmonikka soi / Seppo Marttinen Musiikki: Etno/Folk/Laulelma/Iskelmä

52. Keltinmäen keidas 22-06

Aika Nimi Kategoria
22:00 la
Lisäys
Anne Sarja-Kolu: ”Väreillä leikkiminen sallittu”
Kuvataide ja näyttelyt
22:00 la Yötanssit Tanssi

53. Alan Pizzeria Pub 11-02

Aika Nimi Kategoria
ke Alan pizzeria Pub avoinna (klo 11-02)

54. Pizzeria Bivo 10-30-

Aika Nimi Kategoria
ke Pizzeria Bivo avoinna (klo 10.30-02.00)

55. Kuohun kylätalo 15-19

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Kuohun kyläkirppis Lapset ja perheet

56. Mustalampi, kääntöpaikka

Aika Nimi Kategoria
20:00 la Nuotiotapahtuma: makkaraa ja laulua (20-22) Työpajat ja näytökset

57. Sarvenperän korsu 18-24

Aika Nimi Kategoria
18:00 la
Lisäys
Sarvenperän Korsusauna lämpimänä (18-24)
Tiedä tämä

58. Toinila (Koulutie 8, Petäjävesi) 12-15

Aika Nimi Kategoria
12:00 la
Lisäys
(S)low communication -taidetyöpaja (12-15)
Taide • Työpajat ja näytökset

59. Ympäri kaupunkia

Aika Nimi Kategoria
la Taidekaappinäyttely Kuvataide ja näyttelyt
la Grannies Smoking Pipes – Aggregaattisoittokunta Musiikki: Rock/Pop/Hiphop/Jazz/Blues/... • Sirkus ja performanssi
la
Lisäys
Duo Saras esiintyy ympäri festivaalialuetta
Sirkus ja performanssi
15:00 la Sats Elixia Finland Oy Esittelypiste • Toripaikat

60. Torialue / Marketplace 15-01

Aika Nimi Kategoria
15:00 la Jyväskylän Naisvoimistelijat ry Esittelypiste • Toripaikat
15:00 la Mysteeri Toripaikat
15:00 la Suomen Mensa ry, Keski-Suomen paikallisosasto Esittelypiste • Toripaikat
15:00 la Leijonanluola Oy Esittelypiste • Toripaikat
15:00 la YAD Youth Against Drugs ry Esittelypiste • Toripaikat
15:00 la Paahtimo Papu Oy Ravintola • Toripaikat
15:00 la Hattarax Ravintola • Toripaikat
15:00 la Monikulttuurikeskus Gloria / Kyt ry Esittelypiste • Toripaikat
15:00 la AIESEC Jyväskylä ry Esittelypiste • Toripaikat
15:00 la Aseman Lapset ry Esittelypiste • Toripaikat
15:00 la Kehitysvammaisten Tukiliitto ry / Best Buddies -kaveritoiminta Esittelypiste • Toripaikat
15:00 la Keski-Suomen piraatit Esittelypiste • Toripaikat
15:00 la Satamaseurakunta Esittelypiste • Toripaikat
15:00 la Suomen tuulivoimayhdistys ry Esittelypiste • Toripaikat
15:00 la Osuuskunta Kuje Esittelypiste • Lapset ja perheet • Toripaikat
15:00 la T:mi Puu-Luu käsityö • Toripaikat
15:00 la ASMI käsityö • Toripaikat
15:00 la Le Qulkuri Ravintola • Toripaikat
15:00 la Katuravintola Ijri Ravintola • Toripaikat
15:00 la Holy Crepe! Ravintola • Toripaikat
15:00 la Finbat TMI Ravintola • Toripaikat
15:00 la Simpsakkakoru käsityö • Toripaikat
15:00 la T:mi Maarit Kankaanpää käsityö • Toripaikat
15:00 la JT-Myynti Oy Ravintola • Toripaikat
15:00 la House of Simone käsityö • Toripaikat
15:00 la MYK Jewel käsityö • Toripaikat
15:00 la Eila Kaikkonen käsityö • Toripaikat
15:00 la Elonpaja käsityö • Toripaikat
15:00 la Rita Vargas / Artwork käsityö • Toripaikat
15:00 la Mariel Design käsityö • Toripaikat

60. Yläkaupungin Yön infopiste 15-24

Aika Nimi Kategoria
ke Infopiste avoinna (klo 15-24)

61. Älylän pihat 12-16

Aika Nimi Kategoria
12:00 la
Lisäys
Älylän pihakirppis (12-15)
Tiedä tämä
15:00 la
Lisäys
Kirjahuutokauppa (Alvar Aallon katu 3)
Lausunta / kirjallisuus • Tiedä tämä